Maliye Bakanı Ağbal,Halk otobüsü esnafına sevindirici haberler verdi

Maliye Bakanı Ağbal,Halk otobüsü esnafına sevindirici haberler verdi

MALİYE BAKANI AĞBAL;’’SORUNLARI ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ’’
İstanbul Özel Halk otobüsleri şirketleri Özulaş A.Ş., Mavi Marmara A.Ş. ,Yeni İstanbul Halk otobüsleri A.Ş.,Halk ulaşım A.Ş. ,Öztaş A.Ş. ve esnaf odası organizasyonu ile yapılan Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Özel Halk otobüsü esnafı buluşması Avcılar Hilton otel konferans salonunda gerçekleştirildi.
Esnaf buluşması ile ilgili emek harcayan Halk otobüsü yöneticileri aylardır bu buluşma için AK Parti İstanbul İL Teşkilatı seçim koordinasyon merkezi ile irtibata geçerek ve yoğun çaba sarf ederek planlı programlı Maliye Bakanı Naci Ağbal ile esnaf buluşmasını ayarlamış oldular. Maliye Bakanı ile esnaf buluşması Özel Halk otobüs camiasında bir ilk olup, bu buluşma ile sorunların çözümü konusunda umutlar yükseldi.
İstanbul Özel Halk otobüsleri şirket Başkanları, yöneticiler ve esnafların katıldığı toplantıda, Kocaeli ,Bursa, Aydın, Karadeniz Ereğli esnaf odaları Başkanları da hazır bulundu.
Program sunuculuğunu deneyimli radyo ve tv. Programcısı Murat Kurt’un yaptığı toplantıda açılış konuşması Mavi Marmara A.Ş. Başkanı Ramazan Gürler yaparken, Esnaf odası Başkanı İsmail Yüksel ve İETT Genel müdürü Arif Emecen’de programda konuşma yaparak Özel Halk otobüslerinin sorunları ile ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal ve katılımcılara bilgi verdi.
BAKAN AĞBAL;’’SORUNLAR ÇÖZÜLECEK’’
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Özel halk otobüsçülerinin sorunlarının çözülmesi için sizlerin temsilcileri ile görüştüklerini ve görüş alışverişinde bulunduklarını ifade ederek Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Başbakanımızın siz değerli Özel Halk otobüsü esnafına özel bir sevgisi ve muhabbeti var, talimatı kuvvetli yerlerden aldık, bu işi çözmek zorundayız. Söz konusu sorunları çözme noktasında kalben tam bir iradelerinin olduğunu vurguladı.
13.000 esnafımız özel halk otobüsü işinden ekmek yiyor. İnşallah el birliğiyle teker teker sorunların üstesinden geleceğiz. Öncelikle son derece modern ve doğru bir projeyle, e-bilet uygulamasıyla İstanbul'da herkesi memnun edecek ve örnek olacak bir sistem kurdular. 
ÜCRETSİZ İLE İLGİLİ TIKLAMA BAŞINA PARA
İETT Genel Müdürümüzün söylediği şu; sizin İstanbul'a gönderdiğiniz bir para var. O parayı bir kere her sene enflasyon kadar artırın diyor, artıracağız. İkinci olarak; siz İstanbul'a parayı toplu gönderin, her bilet tıklandığında ne kadar tıklandıysa ben o kadar para alayım. Bunu da yapacağız inşallah. İstanbul'u bu manada bir pilot projeye alarak başlayalım, başarılı olursa diğer illere de yaygınlaştırırız. İnşallah döner dönmez arkadaşlara bu konuda talimatı vereceğim ve süratle o çalışmaları yapacağız. İnşallah tıklama olayını çözeceğiz, İstanbul pilot bölge olacak.
Ağbal, özel halk otobüsçülerine, yapmış oldukları ücretsiz taşıma karşılığında belli bir yardım veya destek verdiklerini belirtti. Bunu artıracaklarını ifade eden Ağbal, "Ama burada önemli olan konulardan biri de, özel halk otobüsleri işletmeciliğini yapanlar doğrudan bunu alıyorlar ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bu işi taahhüt olarak yapanlar bu desteği alamıyor. Biraz önce talimat verdim Maliye Bakanlığı Müsteşarımıza. Dedim ki; kardeşim bunun gereğini yapın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yazıyı yazın, bu arkadaşlarımız da bu paralarını alabilsin" diye konuştu.
KDV konusunda da çalıştıklarını aktaran Ağbal, çok geniş kesimleri ilgilendiren bir KDV indirimi talebi olduğunu dile getirdi. Ağbal, sözlerini şöyle tamamladı:
"Siz burada diyorsunuz ki bizi yanlış işlerden uzak tutun. Ekmeğimizi helal parayla kazanıyoruz, alın teriyle kazanıyoruz, yanlış işlerin içinde olmak istemiyoruz. Bu o kadar değerli, önemli bir talep ki benim buna kayıtsız kalmam mümkün değil. Bu konuda sizi bu yanlış işlerden ırak tutacak bir formülü de geliştireceğiz ve sizi kurtaracağız.
Buna Bakanlık olarak uzak durmamız mümkün değil, önümüzdeki Hafta Çarşamba günü benim, teknik kadro, özel halk otobüsü yöneticileri ve İETT Genel müdürünün de katılacağı bir iştişare toplantısı yaparak çözüm bulacağız. Devlet bir alanı teşvik etmek istiyorsa bunun parasını ödeyecek, bu özel halk otobüsü esnafı da dahil olacak, sizlere destek vereceğiz. Biz sizlere güveniyoruz, inanıyoruz,16 Nisan’da ne diyeceğiz, salondan güçlü bir evet sesi gelerek Bakan Ağbal’ı memnun etti.
Toplantı sonrası Özel Halk otobüsleri şirket ve Oda Başkanları tarafından Bakan Ağbal’a hat yazmalı tablo hediye edildi.

Toplam 3309 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : Maliye Bakanı Naci Ağbal , Özel Halk otobüsü esnafına sevindirici haberler verdi