İçişleri Bakanı Soylu, Halk otobüsü esnafına sıcak mesajlar verdi

İçişleri Bakanı Soylu, Halk otobüsü esnafına sıcak mesajlar verdi

İSTANBUL ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ CAMİASI İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU İLE BULUŞTU
İstanbul Özel Halk otobüsleri şirketleri Özulaş A.Ş.,Mavi Marmara A.Ş.,Yeni İstanbul Halk otobüsleri A.Ş.,Halk ulaşım A.Ş. ,Öztaş A.Ş. ve esnaf odası organizasyonu ile yapılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Özel Halk otobüsü esnafı buluşması Ataşehir Bostancı Greenpark hotel konferans salonunda gerçekleştirildi. 
Toplantıya Ataşehir ilçe Başkanı Naim Yağcı, ve teşkilatı, meclis üyeleri Mikail Bektaş,Saim Başkan ile birlikte İstanbul milletvekili Osman Boyraz ve İETT Genel müdür yardımcıları, daire Başkanları ile İstanbul Özel Halk otobüsü Oda ve şirket Başkanları ve  yöneticileri  ile esnafları katıldı
İçişleri Bakanı Soylu ile Halk otobüsü esnaf buluşmasının açılış konuşmasını yapan Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık, Özel Halk otobüsü sektörü ile bilgi verdikten sonra, 2918 sayılı kanun kapsamına belediye ruhsatı sahibi kent içi toplu taşımacılık yapan otobüslerin ‘’Özel Halk otobüsü’’ kimlik tanımının yapılması ve Karayolları trafik kanununa özel halk otobüsü tanımı eklenmesi ile ilgili destek talebinde bulundu
İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN SORUNLARI ÇÖZME SÖZÜ....
’Özel Halk otobüsü’’ kimlik tanımının Karayolları trafik kanununa eklenmesi konusunda esnafın merak ve heyecanla beklediği haberi Bakan Süleyman Soylu, 11 Nisan Salı günü Bostancı Green park hotelde esnaf buluşmasında müjdeli haberler vererek bütün esnafı sevince boğdu
Bakan Soylu,Halk otobüsü esnafının heyecanla beklediği "kimlik tanımının" yasallaşması konusunda sözlerinin arkasında olduğunu belirterek referandum sonrasında ilk haftanın özel halk otobüsleri sektörüne haklarını vereceğini belirtti..
Özel halk otobüsü esnafının kendisine ilettiği sorunları çözme sözü veren Soylu, "Biz bu meseleyi çözeriz, sizi yalnız bırakmayız. Maliye Bakanımızla bir araya gelir tıkır tıkır çözeriz. Bu esnafın itilmesine gönlümüz el vermez. 16 Nisan'dan sonra meselenin nasıl çözüldüğünü göstereceğiz." dedi
BAŞKAN OVACIK;’’DESTEĞİMİZ TAM’’
Program sunuculuğunu deneyimli radyo ve tv. Programcısı Murat Kurt’un yaptığı toplantıda Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık yaptığı konuşmada;’’Özel Halk Otobüsü temsilcileri olarak, bu dinamizm dahilinde, kentlerimize ve halkımıza sorun yaşatmamak amacıyla, Belediyelerimiz ve yetkili Kurumlarıyla uyum içinde hareket ediyor ve bu sorunların çözümünde yetkili kurumlarımıza gerekli olan her türlü desteği sağlıyoruz, sağlamaya da devam edeceğiz. Biliyoruz ki bu kamu hizmeti bir saat bile aksatılamayacak kadar önemli bir hizmettir. 
Yaptığımız hizmetin bir kamu hizmeti olduğunu asla aklımızdan çıkarmıyor, bu sorumlulukla her türlü zorluğa, sıkıntıya, yetersizliklere göğüs gererek, halkımızın hak ettiği en iyi hizmeti sunmaya gayret ediyoruz.
Kıymetli bakanım, malumlarınız olduğu üzere, Özel Halk Otobüsleri olarak, yatırımı kendimiz yapmakta ve işletme giderlerini de yine kendimiz karşılamaktayız.
Engelli yasasına ve günü ihtiyaçlarına uyum çerçevesinde her türlü imkanı zorlayarak ve fedakarlığı yaparak Filomuzu %85 oranında çevre ve engelli dostu yeni nesil otobüslerle değiştirdik. Kalan kısmını da kısa bir süre içinde değiştirmeyi hedefledik.
Araçlarımızda artık Araç Takip Sistemi, Kamera Sistemi ve Yolcu bilgilendirme Sistemleri gibi en modern ve gelişmiş akıllı ulaşım sistemleri bulunmaktadır. Kendi imkanlarımız ile kurduğumuz araç takip ve kamera sistemleriyle, güvenlik birimlerimize, dolayısıyla da şehirlerimizin güvenliğine destek ve katkı sağlamaktayız.
Kullandığımız Elektronik Ücret Toplama Sistemiyle, taşıdığımız her yolcu ve aldığımız her ücret, kayıt altına alınmakta olup, bu çerçevede Devletimize karşı her türlü sorumluluğu tam olarak yerine getirmekteyiz.
Sayın Bakanım, bugün için taşıdığımız her 100 yolcudan 15’i ücretsiz, 45’i indirimli olup, sadece 40 yolcudan tam ücret alabilmekteyiz. Kaldı ki, ücretsiz ve indirimli yolculuk sayıları her geçen gün artarken, tam ücrete tabi yolcu sayısı da azalmaktadır. 
Takdir edersiniz ki, bu sebeplerle her geçen gün daha kötüye giden gelir gider dengesizliği, asla sürdürülebilir değildir ve sektörü ve daha nitelikli bir hizmeti tehdit eder hale gelmiştir.
Sayın Bakanım, gelirin her geçen düşmesi ve maliyetlerin sürekli yükselmesi, özel taşımacılar olarak bizler açısından faaliyeti artık yürütemez hale getirmiştir. Birçok esnafımız ya araçlarını devir etmek zorunda kalmakta veya ek gelirleriyle ayakta durmaya çalışmaktadır.
Bununla birlikte sektör olarak gerek Belediyelerimiz, gerekse Hükümetimiz tarafından bizlere özel olarak sağlanmış her hangi bir yatırım ya da işletme desteği ve sübvansiyon bulunmamaktadır.
Kesintisiz sürdürülmesi gereken kamu hizmet özelliğini taşıyan sektörümüze Belediyelerimiz ve Hükümetimiz tarafından acilen çeşitli destekler sağlanması gerekmektedir. Umut suyuna ihtiyacımız var.
Çok kıymetli Bakanım, Sektörümüzün Hükümetimizin yetkisinde olan 3 önemli sorunu bulunmaktadır.
 Bunlar; Yasal Tanım, KDV muafiyeti veya indirimi yapılması ve Ücretsiz taşıma destek miktarının artırılarak, ödemelerin taşınan yolcu sayısına göre paylaştırılması idi.
Allah razı olsun, geçtiğimiz Pazar günü ağırladığımız Maliye Bakanımız Sayın Naci AĞBAL, KDV ve Ücretsiz Taşıma Desteğiyle alakalı taleplerimiz konusunda yüreğimize su serptiler, umutlarımızı artırdılar. İnşaallah mali konulardaki bu sorunumuzun kısa zaman içinde çözüleceğini bekliyoruz.
Kıymetli Bakanım, bir süre önce Özel Halk Otobüslerinin 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda tanımı için zatı alinizden randevu talep ettik. O kadar yoğun işinizin arasında, devletin ve milletin güvenliğiyle alakalı çok önemli göreviniz olmasına rağmen, kıymetli vakitlerinizi ayırarak bizi kabul edip sorunlarımızı, taleplerimizi bizzat ve dikkatlice dinlediniz, sorunlarımızın çözümü için derhal ilgili bürokratlara gerekli talimatları verdiniz.
Sorunlarımızın çözümü için gösterdiğiniz bu yakın ilgi ve samimiyet, bizleri tarif edilemeyecek derecede mutlu ve motive etmiş, umutlandırmıştır. Sektör olarak sizlere minnettarız. Sağ olun var olun. 
Kıymetli Bakanım, trafikte yer alan her türlü motorlu veya motorsuz vasıtanın 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda tanımı olduğu halde, ne yazık ki varlıkları nerede ise Bir asıra yaklaşmış ve kentlerin vaz geçilmez unsurları haline gelmiş Özel Halk Otobüsünün tanımı yoktur. 
Özel Halk Otobüsleri olarak araç yenilemek ve sistemi geliştirmek için kredi ihtiyacımız olduğunda 2918 Sayılı Kanunda tanım olmadığı için sıkıntılar yaşamaktayız. Ayrıca 1 asıra yaklaşan varlığımızın Kanunlarımızda yer almasını ve tescilini talep ediyoruz. Yasal tanımla alakalı yegane gayemiz budur.
Sayın Bakınım, talimatlarınız çerçevesinde Bakanlığımızın çok değerli bürokratlarına konuyla alakalı olarak detaylı görüşlerimizi aktardık, raporlar sunduk.
Tanım konusunda şimdi sizlerden hayırlı müjdeler bekliyoruz. Size inancımız tamdır. Bu çok haklı talebimizi en kısa sürede olumlu bir şekilde karşılayarak, yıllardır çözülmemiş bu sorunu çözeceğinizden eminiz. Takdir Hükümetimizin ve yüce makamlarınızındır. 
Sektör olarak önceliğimiz ülkemizin ve milletimizin sorunlarıdır. Bizim istek ve sorunlarımız elbette ikinci plandadır.  Milli iradenin üzerinde bir güç bilmiyor, tanımıyor ve kabul etmiyoruz.
Bizler bu duruşumuzu, hain ve alçak darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuzda araçlarımızı Askeri Tesislerin nizamiyelerine, Sayın Cumhurbaşkanımızın Çamlıca da ki evlerine siper ederek, polisimize, Belediyelerimize, meydanlardaki demokrasi nöbetine giden ve gelenlere tahsis ederek gösterdik. 
Vatanımızın ve Milletimizin bekası için üzerimize düşen görev ne olursa olsun 15 Temmuzda olduğu gibi her zaman yapmaya hazırız. Bizim için mesele Vatansa gerisi teferruattır. Bu uğurda canımız dahil her şeyimizi vereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalı. 
15 Temmuz sürecinde Nöbette olan Özel Halk Otobüsü işletmecileri olarak, Cumhurbaşkanlığı Sistemine ve bu çerçeve de 16 Nisanda halkın iradesine sunulacak olan Anayasa Değişikliğine elbette “EVET, EVET, EVET” diyoruz.
Çok kıymetli bakanım, bugün aramızda olarak, çok değerli vakitlerinizi ayırarak, bizleri onurlandırdınız. Allah sizlerden bir defa daha razı olsun.
Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, bizlerden desteklerini esirgemeyen Kıymetli Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a Hükümetimizin çok kıymetli Bakanlarına ve zatı alinize, bütün Özel Halk Otobüsü Sektörü adına teşekkürlerimi ve hürmetlerimi arz ediyorum’’,dedi.
 
Toplantı sonrası Özel Halk otobüsleri şirket ve Oda Başkanları tarafından Bakan Soylu’ya hat yazmalı tablo hediye edildi.
 
 

Toplam 1918 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : İçişleri Bakanı Süleyman Soylu , Halk otobüsü esnafına sıcak mesajlar verdi