BAŞKAN GÖKSEL OVACIK, SABAH GAZETESİNE KONUŞTU

BAŞKAN GÖKSEL OVACIK, SABAH GAZETESİNE KONUŞTU

Türkiye’nin en etkili ve en çok okunan gazetelerinden Sabah gazetesi Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık ile röportaj yaptı. Sabah gazetesi muhabiri Zafer Halatçı ile yapılan röportaj;
BAŞKAN OVACIK;’’HİZMETİN SÜRDÜREBİLMESİ İÇİN DEVLET DESTEĞİ ŞART’’
İstanbul Anadolu yakası Özel Halk otobüsü kuruluşu olan Özulaş Toplutaşım A.Ş. yönetim kurulu Başkanı Göksel Ovacık, İstanbul toplu ulaşımına hizmet veren Özel Halk otobüsleri filosu hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.
Başkan Göksel Ovacık,Yolculuk kalitesini artırmak ve çevreye duyarlı bir şekilde ve İstanbullulara uzun süre hizmet edebilmek için yeni nesil 1659 adet Özel Halk Otobüsü yollara çıktı. 2018 Mart sonuna kadar değişmesi gereken 541 araç için sürücüler devletten destek istedi
 Başkan Göksel Ovacık, İstanbul’da 2200’e yakın halk otobüsü, 2800’e yakın İETT aracı, 950’ye yakın İstanbul A.Ş. aracı var. Özel Halk otobüs filosunun çoğu değişmiş durumda, geriye kalan 2018 yılı Mart ayında kadar 541 otobüsün yenilmesi gerekiyor. Yeni nesil araçlarla euro6 motor klimalı alçak tabanlı engelliye uygun araçlarla değiştirmemiz gerekiyor. Bunu hem yolcu kalitesi açısından hem de İstanbul halkına hizmet etmek için önemsiyoruz. Fakat bunu değiştirirken ciddi zorluklar yaşıyoruz.
 Ortalama araçların fiyatları 500-600 bin lira. Esnafın bunları peşin parayla alması mümkün değil çünkü ciddi şekilde gelir darlığı var. Ekonomik sıkıntılar var. Bankalar tarafından bunu kredilendirdiği zaman 700 bin lira gibi bir rakam çıkıyor. Biz bu araçları ortalama 12 yıl kullanıyoruz. 12yıl sonra bu araçların değeri 20 bin liraya düşüyor. Onun için bir kısmını biz değiştirmiş bulunuyoruz. 2200 aracın içinde 541 araç değişimi bekliyor. Bunların modeli 2002’den 2010 modele kadar mevcut. Yani en çok değişmesi gereken araçlar. En az 7 yaşında en fazla 14 yaşında. Onun içinde bizler mutlaka bir teşvik bir destek bekliyoruz. Devletten, İETT’den belki İBB’den. Bu faizsiz kredi olabilir veya düşük faizli krediler olabilir. KDV indirimi de olabilir. Bu destekle otobüsleri değiştirebileceğimizi ve İstanbul halkına daha iyi ve konforlu, kaliteli bir şekilde hizmet edeceğimizi biliyoruz. İBB’den ve hükümetten taleplerimiz var. Bizlere referandum döneminde sözler verildi, hem İçişleri Bakanımız ile bir araya geldik, Özel Halk otobüsleri kimlik tanımının 2918 sayılı yasaya eklenmesi talebi ve Maliye Bakanımız ile KDV indirimi veya muafiyeti için sözler aldık hükümetimize güveniyoruz
Taleplerimiz karşılanırsa hem sektör açısından rahatlama olur ayrıca ekonomi açısından da önemli. Bugün sadece İstanbul’da sırf 541 adet aracın ciddi bir maliyeti var. Toplam 300 milyon lira gibi bir rakam ediyor. Buna Türkiye çapında baktığınız zaman devasa rakamlar ortaya çıkıyor. Ekonominin canlanması konusunda da ciddi katkısı olacaktır. Hükümetimiz hem esnafa hem küçük işletmelere bu tür faizsiz krediler veriyor veya düşük faizli veriyor. Bunların kapsamı genişletilerek bizlere de destek sağlanabilir. Bizde hem işimizi idame ettirmek anlamında hem de Türk ekonomisine sağladığımız destek anlamında böyle bir çalışmaya ihtiyacımız var. Bizim bunu 2018 yılı Mart ayı sonuna kadar yapmamız gerekiyor. Engelliye uygun hale getirmemiz gerekiyor. Yeni nesil araçlarımız hem çevreye duyarlı, hepsi elektronik şekilde hepsi akıllı otobüs. Bu dönüşümü sağlamamız gerekiyor.
Değişen diğer otobüsleri biz bunları kendi imkânlarımızla aldık. Borçlandık, kimisi otobüsünün yarısını satarak aldı. Tabii buda insanları zora sokuyor. Bu taleplerimizi İETT ve İBB’ye aktardık. Bunun için hükümetimizin destek ve izin sağlaması gerekiyor.
Şu ana kadar 1700 civarında aracı 3 yıl içinde herkes kendi ekonomik imkanlarıyla değiştirdi. Bu son kalanlar. Bu değiştirilmeyen otobüslerin nedeni ise maddi imkansızlıktan kaynaklanıyor. Geliri az olanlar hiç değiştiremiyor. Çünkü bir aracın ayda 10-15 bin lira kadar ödemesi var. Bundan dolayı değişim için teşvik gerekiyor. Bunlar son kalanlar.
KALİTELİ HİZMET VE MESLEĞİ SÜRDÜRMEK İÇİN DESTEK ŞART
540 İstanbul’da Türkiye’de 22 binin yarısı değişti. Geri kalanların değişimi bekleniyor. Mesleğimiz sürdürmek ve kaliteli hizmet sunmak için bu değişimleri yapmak istiyoruz.
Teşvikleri de hak ettiğimizi düşünüyoruz. Çünkü sosyal devlette olması gereken görevleri bireysel işletmeci olmamıza rağmen biz kendimiz yapıyoruz. Şuanda gazilere, yakınlarına şehit yakınlarına, engelliye, engelli yakınlarına, meclis üyeleri, basın mensuplarını, PTT ve TUİK  kart sahiplerini, zabıtalara savcıya, polise, meclis üyeleri ve vb.. 24 kalemi ücretsiz taşıyoruz. Öğretmene, 60 yaş yolculara, öğrenciye, indirim 65 yaş ve üstü yolcularımızı ücretsiz taşıyoruz.
Ayrıca sosyal kesimlere uygulanan indirim oranı % 15-20 olarak gerçekleşirken son düzenlemeler ile % 30-40 seviyelere ulaşmıştır. Aynı şekilde öğrencilere sağlanan indirim oranı % 35 olarak uygulanırken yeni düzenlemeler ile % 40-55 seviyesine çıkmıştır.
İBB tarafından sosyal politikalar olarak uygulanan bu indirimlerle tam yolculuk bedeli arasındaki makasın açılması usulsüz kart kullanımı da artırmaktadır. Bu konuda İETT Seyahat kartları yönetmeliğinde tanımlama ve düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
65 yaş ve üstü ücretsiz taşımalar ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile Devletten 1.000 (bin) lira alıyoruz. Bunun maliyeti ise bize 3 ile 5 bin lira. Yani biz devletimizin yapması gereken sosyal işi yapıyoruz ve şimdi de devletimizin bize katkı sağlaması gerekiyor. Ücretsiz Yolcu Taşıma destek miktarının artırılması ve ödemenin yolculuk başına yapılmasını talep ediyoruz
Bütün ücretsiz ve indirimli taşımalar karşılığında işimizi huzurlu ve sürekli yapabilmemiz için aslında Para da istemiyoruz. Düşük faizli veya faizsiz kredi ya da akaryakıtta ÖTV indirimi. Bunun yanında KDV muafiyeti istiyoruz. Bu tür şeyler olmazsa mesleğimiz ölecek. Birçok konuda devletimizin adına ücretsiz taşımacılık yapıyoruz. Devletimizin yükünü azaltarak Devlete katkı sağlamış oluyoruz. .
Hükümetimize, İBB ve İETT yöneticilerine şimdiye kadar verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. Fakat işletme maliyetlerinin artması, gelir-gider denesinin bozulması ücretsiz ve indirimli taşımacılık kapsamının sürekli genişlemesi bizleri zor durumda bırakmaktadır,
Devletimiz ve Belediyemiz bizlere sahip çıksın, yöneticilerimizden tek isteğimiz verdiğimiz dosyaların çözüme kavuşturulmasıdır.
Bizleri her daim destek olan sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, bakanlarımıza milletvekillerimize camiamız adına teşekkür ediyoruz, desteklerini güncellemelerini istiyoruz.

Toplam 636 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : BAŞKAN GÖKSEL OVACIK , SABAH GAZETESİNE KONUŞTU