Bakan Süleyman Soylu, Halk otobüsleri camiasına verdiği sözü tuttu

Bakan Süleyman Soylu, Halk otobüsleri camiasına verdiği sözü tuttu

ÖZEL HALK OTOBÜSÜ (ÖHO) KİMLİK TANIMI HAYIRLI OLSUN
Özel Halk Otobüsü sektörünün uzun süredir beklediği müjde geldi.
Özel Halk Otobüsü tanımıyla alakalı olarak Karayolu Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazetenin 24 Ağustos 2017 tarihli nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girdi.
KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1 – 18/7/1997 tarihli ve 23053 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin sonuna aşağıdaki alt bent eklenmiştir.
“34) Özel Halk Otobüsü: Gerçek veya tüzel kişilerce işletilen, belediyelerce verilen izin/ruhsat kapsamında toplu taşıma hizmeti veren ve sürücüsü dahil on yediden fazla oturma yeri olan ticari taşıttır.”
TARİHİ KARAR VE BİRLİKTELİK ZAFERİ
İstanbul Özel Halk otobüsü şirket Başkanları ve şirket yöneticileri yıllardır çözüme kavuşamayan ’Özel Halk otobüsü’’ kimlik tanımı ile ilgili müjdeli haberi aldılar.
İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun gayret ve takdirleriyle kısa sürede yürürlüğe koyulan ÖZEL HALK OTOBÜSÜ TANIMI hayırlı ve uğurlu olsun.
Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız ÖZULAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Göksel OVACIK; ”Tüm sektör olarak uzun süreden beri olması için gayret gösterdiğimiz Özel Halk Otobüsü tanımı, talep ettiğimiz şekilde nihayet Karayolları Trafik Yönetmeliğine girdi. 
BAKAN SOYLU SÖZÜNÜ TUTTU
Daha evvel İstanbul Halk otobüsleri şirket Başkanları ile yaptığımız girişimler sonucunda 2918 sayılı kanun kapsamına belediye ruhsatı sahibi kent içi toplu taşımacılık yapan otobüslerin ‘’Özel Halk otobüsü’’ kimlik tanımının yapılması ve Karayolları trafik kanununa özel halk otobüsü tanımı eklenmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve ilgili Bakanlıklar ile çözümü konusunda defalarca destek talebinde bulunduk.
En son olarak referandum öncesi Özel Halk otobüsleri şirketleri ile organize ettiğimiz toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sorunları çözme sözü vermişti.
Sayın Bakanımız ’Özel Halk otobüsü’’ kimlik tanımının Karayolları trafik kanununa eklenmesi konusunda esnafın merak ve heyecanla beklediği haberi Bakan Süleyman Soylu, 11 Nisan Salı günü Bostancı Green park hotelde esnaf buluşmasında müjdeli haberler vererek bütün esnafı sevince boğmuştu.
Bakan Soylu,Halk otobüsü esnafının heyecanla beklediği "kimlik tanımının" yasallaşması konusunda sözlerinin arkasında olduğunu belirterek referandum sonrasında ilk haftanın özel halk otobüsleri sektörüne haklarını vereceğini belirtmişti..
Özel halk otobüsü esnafının kendisine ilettiği sorunları çözme sözü veren Soylu, "Biz bu meseleyi çözeriz, sizi yalnız bırakmayız. Maliye Bakanımızla bir araya gelir tıkır tıkır çözeriz. Bu esnafın itilmesine gönlümüz el vermez. 16 Nisan'dan sonra meselenin nasıl çözüldüğünü göstereceğiz." İfadelerini kullanmıştı.
Bakan Soylu,Halk otobüsü esnafının heyecanla beklediği "kimlik tanımının" yasallaşması konusunda sözlerinin arkasında olduğunu göstererek referandum sonrasında Özel halk otobüsleri esnafına beklenen müjdeyi en sonunda verdi.
’Özel Halk otobüsü’’ kimlik tanımı Resmi Gazetenin 24 Ağustos 2017 tarihli nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girdi
Öncelikle ÖHO Tanımının Mevzuatta yer alması için gayret gösteren bütün Devlet görevlilerimize, bürokratlarımıza, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’ya, Hükümetimize ve daima yanımızda yer alan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a Teşekkürlerimi arz ediyorum. Allah razı olsun. Yine bu konuda göstermiş olduğumuz çaba ve çalışmalarda daima yanımızda yer alan, maddi ve  manevi her türlü desteği veren ÖHO taşımacılarına, sektör yöneticisi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Doğru ve haklı bir talebin olması için gayret gösterirken sektör olarak birlik ve beraberliğin gerekliliği ve önemi bu konuda bir kez daha ortaya çıktı.
Şimdi artık KDV indirimi, Ücretsiz taşıma destek miktarının artırılması ve ödemenin yolculuk sayısına göre yapılması için başlattığımız çalışmaların takip zamanıdır. Ben bu çalışmada emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederken, hakkımızda hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” Dedi.

Toplam 1658 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : İçişleri Bakanı Süleyman Soylu , Halk otobüsleri camiasına verdiği sözü tuttu