İBB Başkan adayı Binali Yıldırım’dan, halk otobüsü esnafına tam destek

İBB Başkan adayı Binali Yıldırım’dan, halk otobüsü esnafına tam destek

AK Parti İBB Başkan adayı Binali Yıldırım, Pendik Kurtköy Viaport yaşam merkezi Crowne Plaza hotelde, "Özel Halk Otobüsleri Camiası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Buluşuyor" etkinliğinde, halk otobüsçülerinin İstanbul'un yükünü çektiğini söyledi.

MHP İstanbul İl başkanı Birol Gür ve İstanbul eski milletvekili Metin Külünk'ün katıldığı ve Özel Halk otobüsleri camiasının coşkulu bir şekilde büyük ilgi gösterdiği toplantı sektörün geleceği hakkında da önemli bir etkinlik oldu.

Özulaş A.Ş. Öztaş A.Ş., Halk ulaşım A.Ş., Yeni İstanbul Halk otobüsleri A.Ş. ve Mavi Marmara Ulaşım A.Ş. firmalarını ve Özel Halk otobüsleri camiasını temsilen selamlama konuşması yapan Özulaş A.Ş. Başkanı Sedat Şahin, hem sorunları dile getirdi, hem de istek talepleri kürsüden dile getirerek 31 Mart yerel seçimlerinde Özel Halk otobüsleri camiası olarak tam destek vereceklerini belirtti.

Üniversite yıllarında babasıyla bir otobüs aldıklarını, 1978 yılından 1984'e kadar Türkiye'nin her tarafına taşımacılık yaptıklarını anlatan İBB Başkan adayı Binali Yıldırım, "İşin sonunda babam bana, 'Oğlum beni bu işe neden soktun' dedi, sattık." dedi.

Otobüsçülere, "Yaptığınız iş çok önemli." diyen Yıldırım, İETT ile Özel Halk otobüslerinin günde 3 milyona yakın yolcunun taşındığını ifade etti.

Yıldırım, "Yaptığınız iş sonuna kadar alın terinizin karşılığıdır, annenizin helal sütü kadar güzel ve namuslu bir iştir. Gün boyu direksiyon sallamak kolay bir iş değildir. İstanbul'un trafiği de çabası. 15 milyonu aşan bir nüfus var. İstanbul bir ülke olsa Avrupa'da 13. ülke olurdu. Bu nüfusu her gün bir yerden bir yere taşıyorsunuz. Bir esnaf düşünün ki her gün bir ülkeyi bir yerden bir yere taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Otobüsçülerin üzerindeki sorumluluğun her geçen gün arttığını, büyük bir camianın ulaşım sektöründen ekmek yediğinin altını çizen Yıldırım, "2004'de 2 milyon otobüs seferi yapılıyordu, bu sayı 2018'de 4,5 milyona çıktı. İki katı aşan bir büyüme var. 2023'de 5,5 milyonu geçecek. Bir yandan toplu taşımayı geliştireceğiz, toplu taşıma geliştiği zaman sizin yaptığınız iş hem daha az zahmetli olacak, hem de araçlarınız daha uzun ömürlü olacak. Yaptığınız işten de keyif alacaksınız." diye konuştu.

"Hepsi aynı renk olacak"

Yıldırım, özel halk otobüsçülüğü yapan birden fazla şirket bulunduğuna dikkati çekerken, "Masada 5 ayrı şirket var, İETT var. Erguvan rengi var, mavi rengi var, kırmızısı var. Var oğlu var. Bütün renkler aynı olacak, hepsi aynı renk olacak. Öyle ayrıcalık yok kardeşim. Aynı işi yapıyorsunuz, aynı şartlara, aynı standartlara, aynı kaliteye, aynı haklara sahip olacaksınız." ifadesini kullandı.

Otobüsçülerin sorunlarına da değinen Yıldırım, bu konuda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yıldırım, "İnsan emeğinin karşılığını alamıyorsa o işi yapar mı? Mecbursunuz yapıyorsunuz. İsteyerek yapmak başka kerhen yapmak başka. Bu da kaliteye yansıyor. Bu da yolculara olumsuzluk olarak yansıyor. Bir kere bu memnuniyetsizliği ortadan kaldıracağız. Belediye size bilet başına destek veriyor. Yapacağımız şey bunu yeni baştan ele alacağız, bu destek güncellenecek." diye konuştu.

DESTEK GÜNCELLENECEK VEYA BİLET PARASI GÜNCELLENECEK

Yıldırım, "Belediye size bilet başına destek veriyor. Bunu yeni baştan ele alacağız. Bu destek güncellenecek veya bilet parası güncellenecek. Cumhurbaşkanımız 6 Şubatta bir kararname yayınladı. Hasılattan alınan vergiyi yüzde 1,5 düşürüldü. Bu güzel bir şey. KDV'nin  %1.5 inmesiyle beraber, bu 1 buçuktan yararlanmak için önünüzdeki engeli kaldıracağız" ifadelerini kullandı.

SİZ DE UKOME'DE OLACAKSINIZ

Salonda bulunan Özel Halk Otobüsü Şirketleri ve çalışanlarına seslenen Yıldırım, "Sizin hangi usullerle çalışacağınızın UKOME'den (İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi) alınan bir kararla oluyor. UKOME'de siz var mısınız? Sizin adınıza karar veriliyor,değil mi? Olmanız gerekmez mi? O halde siz de UKOME'de olacaksınız. Bu kadar açık konuşayım" dedi.

31 Mart'ın büyük gün olduğunun altını çizen Yıldırım, katılımcılara, "İstanbul'da otobüsçü kardeşinizi şehrin belediye başkanı yapacak mısınız?" diye seslendi.

Yıldırım, "Ondan sonra zaten hep beraberiz bir yere kaçma şansımız yok. Kader ortağıyız, İstanbul'a birlikte hizmet edeceğiz. Siz ne kadar memnunsanız, şehir de o kadar memnun olacak, ben de o kadar memnun olacağım." dedi.

Yıldırım, kentte taşımacılık yapan her kesimden temsilcinin İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi heyetine dahil edileceğini ifade ederken, "İstanbul'un yükünü kim taşıyorsa orada söz sahibi olacak. Siz taşıma yapacaksınız, başkaları sizin hakkınızda karar verecek? Olmaz böyle şey." dedi.

Yıldırım, konuşması sırasında, üzerinde kendi fotoğrafı ile "yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur" yazılı afişini gösterdi.

"Siz İstanbul'un nabzı, kalbisiniz. Siz can taşıyorsunuz. İstanbul'un üreten, İstanbul'u büyüten hemşehrilerimizi her gün iş yerine götürüp getiriyorsunuz." diyen Yıldırım, otobüsçülerin alın ve akıl teriyle şehre hizmet ettiğini sözlerine ekledi.

Başkan Sedat Şahin ve şirket Başkanları program sonunda İstanbul’u Fetheden Padişah Fatih Sultan Mehmet Hanın bir yağlıboya tablosunu İBB Başkan adayı Binali Yıldırım’a  hediye ettiler..

Toplam 1163 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : İBB Başkan adayı Binali Yıldırım’dan , halk otobüsü esnafına tam destek