İBB, çözüm Odaklı toplu ulaşım Çalıştayı gerçekleştirdi

14-12-2019

İBB, çözüm Odaklı toplu ulaşım Çalıştayı gerçekleştirdi

LASTİK TEKERLEKLİ TOPLU ULAŞIM ÇALIŞTAYI

İstanbul’daki ulaşım sorunlarına kalıcı ve sürdürülebilir çözümler getirmek için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte ulaşım paydaşlarının katılımı ile Merter İBB Çırpıcı Sosyal tesislerinde “Lastik Tekerlekli Toplu Ulaşım Çalıştayı” düzenlendi

Toplu ulaşım sistemindeki mevcut durum, iyileştirme ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü “Lastik Tekerlekli Toplu Ulaşım Çalıştayında'' Ulaşım sorunlarına ortak ve köklü çözümler geliştirilmesi hedeflendi

‘Toplu Ulaşıma ilişkin amaç, hedef ve Stratejilerin Belirlenmesi ve ’Ulaşım sektörünün yoğun ilgi gösterdiği çalıştaya; Özel Halk otobüs işletmecileri, minibüs, servis, taksi, taksi dolmuş taşımacıları, şoförler, araç tedarikçileri, teknoloji firmaları ile ilgili kooperatif ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Doç. Dr. Mustafa Gürsoy’un açılış konuşmasını yaptığı ve bir sunum gerçekleştirdiği Çalıştayda İBB Meclis üyesi ve ulaşım komisyonu üyesi Suat Sarı, gündem ile ilgili konuşma yaptı..

 Suat Sarı, Ulaşım akademisinin kurulacağını belirterek sorunların çözümü için istişare edileceğini söyledi.

Ortak akıl yürütme ve raporlama şeklinde ilerleyen Çalıştayda, sektörel sorun ve çözüm önerilerinin ele alındığı, yuvarlak masa çalışmaları gerçekleştirildi. Bu masalarda otobüs, minibüs, taksi, taksi dolmuş, servis sistemleri ile bu alanlarda çalışan taşımacı şoför ve kullanıcıların talepleri değerlendirildi. Her masadan bir temsilci, sektörel sorunları ve çözüm yollarıyla ilgili birer konuşma yaptı.

25 Masa etrafında oluşan sektör temsilcilerinin 5 dakika ile sınırı ile yaptığı konuşmada İstanbul Özel Halk otobüsleri Esnaf Odası ve Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık, sektörün özlük hakları, ödenmeyen Sübvanse paraları, 30 aydır alınmayan zam konusu ile gelir, gider dengesizliği ve usulsüz kart kullanımı, öğrenci kartları sorunları ile bütün sorunların giderilmesi ile ilgili çözüm önerilerinde bulundu.

Mavi Marmara Ulaşım A.Ş. Başkanı Ramazan Gürler’de Özel Halk otobüsleri sektör sorunları ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

SORUNLARIN FARKINDAYIZ, HİÇ ENDİŞENİZ OLMASIN,

Ulaşımdan sorumlu İBB Genel sekreter yardımcısı Orhan Demir, Çalıştay birinci ve ikinci otorumu sonunda yaptığı durum değerlendirmesinde, İstanbul’da günde 12 Milyon insan taşıyan ulaşım paydaşlarının pastayı nasıl bölüşürüz değil, pastayı nasıl büyütürüz ona bakmaları gerekir. Toplu ulaşım sektörlerinin çeşitli bileşenleri ilk defa bir araya gelerek sorunları dinlediler. Bu açıdan çok önemli bir Çalıştay, herkes pastayı bölüşmek için çabalıyor, fakat büyütmek daha önemli buna çalışmak gerekir. Buda yapacağımız entegrasyon ile olacak. Sorunların farkındayız, hiç endişeniz olmasın, bütün sorunlar dile getirildi, 17-18 Aralık günlerinde düzenlenecek “İstanbul Ulaşım Kongresi olacak, hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum’ ’dedi.

ULAŞIM SEKTÖRÜ YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Ulaşım Çalıştay’ına  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Genel sekreteri Yavuz Erkut, İBB Genel sekreter yardımcısı Orhan Demir, İBB Ulaşım Daire Başkanı Doç. Dr. Mustafa Gürsoy, İBB Meclis üyeleri Suat Sarı ve Ali Haydar Kahraman, İBB ve İETT bürokratları, İETT Genel müdürü Alper Kolukısa, Otobüs A.Ş. Genel müdürü Ali Evren Özsoy ve yöneticileri, İstanbul Esnaf Odaları Birlik Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Özel Halk otobüsleri Esnaf Odası ve Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık, Özel Halk otobüsü şirketleri Başkanları Öztaş A.Ş. Başkanı Mehmet Tekin, Yeni İstanbul halk otobüsleri A.Ş. Başkanı Yalçın Beşir, Mavi Marmara A.Ş. Başkanı Ramazan Gürler, Halk Ulaşım A.Ş. Başkan yardımcısı Yaşar Geyik, İSTOD Başkanı Zakir Uzun, Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, ,Servisçiler Esnaf Odası Hamza Öztürk ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Kazım Bilge, Ulaşım sektörü STK temsilcileri ile davetliler katıldı.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU, KAPANIŞ KONUŞMASINI GERÇEKLEŞTİRDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu .kapanış konuşmasında gündem ile ilgili düşüncelerini paylaşarak , "Lastik tekerlekli Ulaşım Çalıştayı" ile İstanbul trafiğine ve toplu ulaşımına çözüm aranacağını söyledi.

İBB Başkanı İmamoğlu “Yılın son meclisini yaptık. Her kuruşunun karşılığını verebileceğimiz, 16 milyon insan için harcayacağımız bütçemizi Meclis’ten geçirdik. 2020 bütçemiz hayırlı uğurlu olsun İstanbul’umuza” şeklinde başladı. İstanbul’da metro çalışmalarının 1984’te başladığını belirtti İmamoğlu, “Metro çalışmaları olması gereken düzeyde sürdürülemedi. 25 yılda ortalama 8-9 kilometre metro üretebilmişiz. O nedenle trafik, dünyanın diğer metropollerinin tam aksine hala yüzde 75 oranda yer üstü tekerlekli araçlarla sağlanıyor. Bu sürdürülebilir bir iş değil. Şu anki ulaşım hizmetlerinde yükün büyük kısmı sizlerin üzerinde. Filo gibi diyebileceğimiz bir işle ulaşımı sağlamaya çalışıyoruz. İstanbul’umuzda yaklaşık 16 milyon yolcu her gün sizler tarafından bir yerden diğer noktasına ulaştırılıyor” dedi. İstanbul’da yer üstü ulaşımının Şehir Hatları, İETT, otobüs, banliyö ve özel halk otobüsleri, taksiler, servis araçları ile gerçekleştirildiğini kaydeden İmamoğlu, rakamsal bilgiler paylaştı. Bu çalıştayın alt çalışma olduğunu belirten İmamoğlu, asıl çalıştayın, 17-18 Aralık günlerinde düzenlenecek “İstanbul Ulaşım Kongresi” olacağını duyurdu.

HEDEF;’’ DEVAMLI AKAN TRAFİK’’

Çalıştaya katılan her sektörün sorunlarıyla ilgili bilgi sahibi olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Biraz da bu kentin belediye başkanı olarak sizlerle böyle bir sohbet yapmak istiyorum. Hepimiz bu kentin birer yaşayanıyız. Trafikteki her sıkışıklık hepimizi aynı ölçüde etkiliyor ama sizlerin bir farkı var. Sizler, gününüzün en önemli bölümünü trafiğin içinde yaşayan en büyük grupsunuz. Yani trafik en çok sizi yoruyor, sizin moral, motivasyonunuzu etkiliyor. Akan bir trafik en çok sizi mutlu eder. İşin bir önemli yanı daha var. Hepiniz evinize ekmeği trafiğin içinde alın teri dökerek götürüyorsunuz. O alın terinin karşılığını en az israfla almanız da trafik düzeniyle ilgili. Trafik ne kadar düzenli akarsa sizin zaman ve yakıt israfınız da o kadar az olur” diye konuştu.

KURALLARA UYMANIZ SON DERECE ÖNEMLİ

 “Bilmenizi isterim ki bütün bu konularda sizinle en çok empati yapacak kişi benim” diyen İmamoğlu, “Sizi anlıyorum ve sorunların çözümü için arkadaşlarımla birlikte kafa yoruyoruz. İşi daha kolay kılmak için sizlere de iş düştüğüne inanıyorum. Sizlerin kurallara uymanız son derece önemli. Emin olun trafiğin düzenli akışına etkiniz olur. ‘Canım şuracıkta bir dakika dursak ne olur’ diye baktığımız an arkadaki akışın, biraz sonra kentin her yanına yavaşlayacağını aklımıza getirmeliyiz. Düşünün ki yüzlerce, hatta binlerce arkadaşımız böylesi hareketleri yaptığında sonuç ne olur? Ne hayali kuruyorum biliyor musunuz? Bu kentte otobüs, taksi, minibüs kullanan her kardeşim, trafikteki her kişide şu duyguyu yaratsın: ‘Evet ya, kurallara en çok uyan, yaptığı her hareketi doğru olan sürücü onlar’. Yani akıllarına sadece saygı ve güven gelsin. Bunu yapabiliriz, yaptığımızda da sadece trafiğin akışı yükselmeyecek mesleğimize olan saygı da yükselecek” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM HEPİMİZDE

Sektör temsilcilerinin yaptığı her uyarıyı önemsediklerini belirten İmamoğlu, “Hangi noktalarda tıkanma var, sebepleri nedir, çözümü nasıl olabilir konusunda sizin görüş ve düşünceleriniz var. Bunları almanın yollarını kullanıyoruz. Gerçekten de küçük dokunuşlarla trafikte hiç de küçümsenmeyecek oranlarda rahatlamalar yaratabiliriz, yeter ki bu noktaları doğru tespit edelim. İşte sizler bu konuda da bize yardımcı olabilirsiniz, ki sonuçta en başta kendinize yardımcı olursunuz. Sorunlarınızı çözmek için en çok çaba gösterecek kişi ve kişiler bizleriz. Trafiği sizler için daha çekilir kılmak amacıyla önemli projelerimizi hayata geçireceğiz” dedi.

MÜŞTERİ VELİNİMETİMİZ

İmamoğlu, sözlerini, “Müşterinin velinimet olduğunu unutmadan, -ki bizim 16 milyon müşterimiz var; İstanbullular-, onların çıkarlarını koruyarak doğru bir karara varan, yatırımlarını ona göre planlayan, birbirine entegre ulaşım sistemlerini geliştiren, yakışan araçlarla, yarınlarda bu şehrin daha iyi bir çevreye sahip olması konusunda çevreye duyarlı araçları sürecin içine katan daha çok yenilikçi işler yapacağız. Bütün bu işleri yaparken de sizlerin önerileriyle, katkılarıyla bizim bir parçamız olmanızı çok arzu ediyorum” şeklinde noktaladı.

 

Toplam 855 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : İBB , çözüm Odaklı toplu ulaşım Çalıştayı gerçekleştirdi