İBB SÜBVANSE DESTEĞİ 2020 ARALIK AYI SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

17-07-2020

İBB SÜBVANSE DESTEĞİ 2020 ARALIK AYI SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) meclisi tarafından Özel Halk otobüslerine 30 Haziran'a kadar verilen sübvanse desteği 31-12-2020 tarihine kadar 6 ay daha uzatılarak İBB meclisinde görüşülerek karara bağlandı

Ayrıca yakıt ve personel desteğinin devam etme konusu da meclis tarafından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi

İBB MECLİS KARARI BİLGİLENDİRMESİ

İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık İBB meclisi kararı ile ilgili yaptığı bilgilendirmede; ’Değerli esnaf arkadaşlarımız. Bildiğiniz üzere İETT ile uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve kısaca adı, "YENİ İŞLETME VE GELİR GARANTİLİ HAK EDİŞ SİSTEMİ' olan çalışma bitirilerek karar altına alınması için İBB Meclisinde bugün görüşüldü.

Meclis Hukuk Ulaşım Komisyonu, çalışmanın çok kapsamlı olduğu, çok detaylı ve hukuki inceleme gerektirdiği görüşüyle karar almayarak Komisyon gündeminde bıraktı.

 Ancak İBB Meclisi bu çalışma üzerindeki inceleme ve araştırmalar bitene kadar ÖHO işletmecilerinin mağdur olmaması için verilen sübvanse desteğinin enflasyon rakamına göre güncellenmesi kaydıyla bu yılın sonuna kadar uzatılmasına karar verdi.

Ayrıca yakıt ve personel desteğinin devam etme konusu da meclis tarafından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi

Karar da ayrıca, yeni işletme sisteminin yıl içinde devreye alınması halinde alındığı tarih itibariyle sübvansiyonun durdurulacağı belirtildi.

EYLÜL AYINDA YENİ SİSTEM TEKRAR  GÖRÜŞÜLECEK

Değerli arkadaşlar yeni sistem Red edilmemiştir. Üzerinde çalışıldıktan sonra Eylül ayından sonra tekrar mecliste görüşülecektir.

Yeni sistem devreye girinceye kadar sübvansiyonun sürdürülmesi sektör olarak bizim önerimizdir. Sübvansiyonun uygulaması ile ilgili olarak İBB YETKİLİLERİ ile birlikte çalışacağız. Ülkemiz olağanüstü şartlar yaşamaktadır ve bizler üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğiz.İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İBB Meclis üyeleri ve tüm parti gruplarına ve İstanbul Özel Halk otobüsleri şirket Başkanları ile emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun.

ULAŞIM VE HUKUK KOMİSYONU GÖRÜŞÜ

İBB Meclisi tarafından hukuk ve ulaşım komisyonuna gönderilen yeni toplu taşıma sistemi ile ilgili teklif kapsamında işletme modeli değişikliği yanında ,hizmet satın alınması, hizmet verecek firmalara ödeme yapılmasına ilişkin esasların belirlenmesi, borçlanma yetkisi, hizmet veren operatörlerin durumu ile ilgili değerlendirmeleri kapsamaması, ulaşım hizmet bedellerinin tahsili ve kurumları arası aktarımı gibi konuları içerdiği, teklifte yer alan işletme modeline ilişkin hukuki dayanakların teklifte tam olarak izah edilmediği, teklifin muhatabı olan tüm paydaşları ile istişare edilerek değerlendirebilmesi ,İETT yönetimi tarafından sistem değişikliği ve teklif kapsamı ile ilgili meclis üyelerinin bilgilendirilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğundan ,teklifin detaylandırılması ve eksikliklerinin tamamlanması için teklifin müdürlüğe iadesine karar verilmiştir.

Bu süreçte Özel Halk otobüslerinin mağduriyet yaşamaması için İBB meclisinin 16 Ocak 2020 tarihinde kabul edilen sübvanse uygulamasının süresinin 31-12-2020 tarihine kadar uzatılması (yeni toplu taşıma modeli daha önce geçildiği takdirde yeni modele geçildiği tarihe kadar)

İBB meclisinin 11-5-2020 tarih ve 424 sayılı kararında belirtilen şartların devam etmesi kaydıyla ilave olarak bu belirtilen şartlar çerçevesinde toplu taşıma araçları için personel ve yakıt destek ödemesi konusunda 11-5-2020 tarih ve 424 sayılı karar çerçevesinde Belediye Başkanına yetki verilmesi hukuk ve ulaşım komisyonunda uygun görülmüştür

Toplam 363 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : İBB SÜBVANSE DESTEĞİ 2020 ARALIK AYI SONUNA KADAR DEVAM EDECEK