Özel Halk otobüsü camiası, Kılıçdaroğlu ile buluştu

11-11-2021

Özel Halk otobüsü camiası, Kılıçdaroğlu ile buluştu

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU ANTALYA'DA AÇIKLADI, 11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE 'İSTANBUL MODELİ' GELİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'daki Atatürk Kültür Merkezi'nde, İstanbul Özel Halk otobüsleri ve Türkiye genelinde halk otobüsçüleri Esnaf odalarının temsilcileri ile bir araya geldi.

İstanbul'da uygulanan kilometre esaslı modelin CHP'li 11 Büyükşehir'de uygulanması için de söz veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplu taşıma zamlarıyla ilgili konunun da hazırlanacak kanun teklifinde yer alacağını kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'daki Atatürk Kültür Merkezi'nde, İstanbul Özel Halk otobüsleri esnaf temsilcileri ile birlikte Türkiye genelinde halk otobüsçüleri esnaf odalarının temsilcileri ve halk otobüsü esnafıyla bir araya geldi.

İstanbul, Ankara, İzmir dahil Türkiye'nin birçok ilinden toplantıya katılan halk otobüsü esnaf odalarının temsilcileri, sorunlarını ve taleplerini açıkladı.

Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Yasin Aslan, halk otobüsü esnafının Covid-19 sürecinde ciddi yolcu kaybı yaşadığına dikkat çekti. Aslan, Antalya'da Covid-19 öncesi 380 bin olan yolcu sayısının Covid-19 sonrası 230 bine düştüğünü, günlük ciro 51 bin TL iken, 31 bin TL yapılabildiğini söyledi.

Aslan, Kılıçaroğlu'dan iktidar oldukları takdirde 'Esnaf Bakanlığı' kurulmasını, ücretsiz seyahat kapsamındakiler kişiler için ödenen 1000 TL'nin biniş başına ücret ödenmesini, toplu taşıma yönetmeliği çıkarılmasını ve iller arasındaki farklı uygulamaların kaldırılmasını, bu işi meslek haline getirenlere tahdit hakkının verilmesini, sıfır otobüs alımında KDV ve ÖTV muafiyeti, KOSGEB üzerinden kredi ve hibe destekleri talep etti.

Aslan, CHP'li belediyelerden ise İstanbul'daki kilometre esaslı modelin Antalya ve diğer illerde de uygulanmasını istedi.   

İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası ve Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık, İstanbul modeli hakkında bilgi vererek hem yolcu, hem esnaf hemde Belediyenin memnun olduğu modelde yolcu şikayetleri düşerek yolcu memnuniyeti üst seviyelere çıktı.

Yalnız Hakedişlerin zamanında ödenmesi konusunda sıkıntılar mevcut, bunlarında düzeltilmesi gerekir,dedi

TÖHOB Başkanı Ercan Soydaş, sektörün temel sorunları ile ilgili bilgi aktararak destek talebinde bulundu

Toplantıda esnaf temsilcilerini  dinleyen Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, 22 bin özel halk otobüsü, 28 bin 650 halk otobüsü esnafı olduğunu belirterek, “Aslında sizinle isim kardeşliğimiz de var, siz halk otobüsü, biz Cumhuriyet Halk Partisi'yiz. Halk otobüsünü çalıştırmak kadar güzel bir şey yoktur. Halk için çalışıyorsunuz. Çok değerli bir hizmet bu" dedi. 

Otobüslerle ilgili kanun teklifi

Ücretsiz taşımada biniş başına ödeme, 'Esnaf Bakanlığı', müktesep haklar, hak edişlerin zamanında ödenmesi gibi sorunların çözümü için söz veren Kılıçdaroğlu, “Bu düzeni sizlerin takdiriyle Allah'ın izniyle değiştireceğiz, hiç endişe etmeyin. Biz bir kanun teklifi hazırlayacağız. Bu söylediklerinizin hepsi o kanun teklifinde yer alacak. Hazırladıktan sonra başkanlarımıza göndereceğiz, içinde eksik, hata olabilir. Bu işi yapan arkadaşlar olarak sizler gelin bu kanun teklifine bakın, biz bu teklifi TBMM'ye vereceğiz. Eğer bu bağlamda, benzer çaba içerisinde kanun teklifi gelirse zaten destekleyeceğiz, niye desteklemeyelim?" diye konuştu. 

11 BÜYÜKŞEHİR'E 'İSTANBUL MODELİ'

Otobüsçülere alacakları 1 veya 2 alım otobüsler için KDV alınmayacağı ve İstanbul'da uygulanan kilometre esaslı modelin CHP'li 11 Büyükşehir'de uygulanması için de söz veren Kılıçdaroğlu, toplu taşıma zamlarıyla ilgili konunun da hazırlanacak kanun teklifinde yer alacağını kaydetti.

Bunları kamu-özel iş birliği olarak gösteren Kılıçdaroğlu, “Kamu özel iş birliğinde havaalanlarına, şehir hastanelerine, tünellere, yollara dolar bazında garanti veriyorlar. Ya siz dolar bazında değil, garanti Türk lirası bazında verin, siz dolar, avro istemiyorsunuz. Garanti veriyorlarsa ki garanti verilmesi, bu sektörün yaşaması lazım, bütün kentlerde bu insanların taşınması lazım" dedi.

Toplam 395 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : Özel Halk otobüsü camiası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile buluştu