Tarihçe

ÖZULAŞ A.Ş. Anadolu yakasında kent içi yolcu taşıma hizmeti veren 308 özel taşımacı tarafından 11 Eylül 1992 tarihinde kurulmuştur. ÖZULAŞ bu sektörde kurulan ilk şirkettir. Otobüs başına 1 tam hissenin sermaye karşılığı 600,00 TL., pay karşılığı ise 800’dür. Şirket Genel Kurullarında ortaklar pay oranına göre temsil edilmektedir.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin imtiyazında bulunan kent içi yolcu taşıma faaliyetini UKOME tarafından kabul edilmiş bulunan bir yönerge esasları çerçevesinde İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü yönetim yürütüm ve denetiminde yapmakta olan ÖHO işleticisinin şirket ortaklığı, İETT Çalışma Ruhsatı ve otobüsün devir edilmesiyle sona ermektedir. Şirket üzerindeki sermaye ve ortaklık payı Ruhsatı ve aracı devir alan taşımacıya geçmektedir. Dolayısıyla da şirket ortaklığı yeni taşımacıya geçmektedir.
Kooperatif benzeri çalışan ÖZULAŞ AŞ, şirket ortakları ile özel veya kamu kuruluşları ile olan işlem ve ilişkilerini düzenlemekte, takip etmekte, ortaklar adına organizasyon ve koordinasyon hizmeti sunmaktadır.
Şirket bünyesinde bulunan 453 araç ile her gün, 2.500 sefer yapılarak 160.000 KM kat edilmekte, 500.000 yolcu taşınmaktadır.
2015 yılı başı itibariyle 453 araçlık filonun tamamına yakını engelli binişine uygun araçlarla yenilenmiştir. Şu anki yaş ortalamamız 5,4 olup, engelli mevzuatı kapsamında filonun çok az kalan kısmının da bu yıl içinde yenilenmesi ön görülmektedir.
Şirket Yönetim Kurulu 9, Denetim Kurulu ise 3 kişiden oluşmaktadır.
Genel Müdüre bağlı olarak, Muhasebe, Bilgi İşlem, Basın-medya takip birimi, Denetim birimi ve sekretarya bulunmaktadır.
Kurumsal yayın yapan Özulaş WEB sitemiz ,sektörün kalbi ve sesi olan Toplutaşımhaber internet gazetesi ve Özulaş toplu taşım dergimiz vardır.

Kurumsal Değerlerimiz
“Kalite İnsanın Hakkıdır” temel desturuyla, her alanda kalite, şeffaflık, İtibar ve Güven. Ortakların hak ve hukukunu her ortamda savunmak ve korumak.
Kanunlar, iş ve hizmet hayatının yazılı kurallarına uymanın yanı sıra, kişisel ve kurumsal, söz ve taahhütlerini zamanında, tam ve eksiksiz olarak yerine getirmek, dürüst tacir kimliğini özenle muhafaza etmek, insan odaklı hizmet üreterek, mutlak müşteri memnuniyetini esas almaktır. Bu yaklaşım ve özeni tüm paydaşlarından da bekler.

Yolcu Memnuniyeti
Kaliteli hizmet konforlu taşımacılık ve  her koşulda %100 yolcu memnuniyetini hedefler.

 

Yenilikçilik ve Dinamiklik
ÖZULAŞ A.Ş. kendisi, ortakları ve müşterilerimize kalıcı değerler üretmenin yolunun yeni ve parlak fikirlerden geçtiğini bilir, çalışma ortamını ve çalışanlarının profesyonel gelişimini bu yönde destekler ve eğitir.

 

Vizyonumuz
Ülkemize, müşterilerimize, iş ortaklarımıza, hissedarlarımıza ve çalışanlarımıza sürekli değer yaratarak faaliyet gösterdiğimiz kent içi toplu taşıma sektöründe ülkesinde ve bölgesinde lider kuruluşlar arasında olmak.

 

Misyonumuz
Sektörde öncü ve günün ihtiyaçlarına cevap verebilen çözümlerimizle, kendimizin ve tüm halkımızın taleplerini karşılamak; katılımcı bir yönetim yapısı ile iş yapma unsurlarının tümüne; çevreye, yasalara, toplumsal ve etik değerlere saygılı olarak, sosyal sorumluluk bilinciyle sürdürülebilir hizmet ve kent içi toplu taşıma hizmeti sunmak.

 

Etiketler : Tarihçe