TİCARET BAKAN YARDIMCI MAHMUT GÜRCAN’A TALEPLER İLETİLDİ

21-09-2023

TİCARET BAKAN YARDIMCI MAHMUT GÜRCAN’A TALEPLER İLETİLDİ

Özulaş Toplutaşım A.Ş. Başkanı Sedat Şahin ve Başkan vekilleri Bekir Uzun ile Fesih Yıldızlı, Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ı İstanbul’da bulunan makamında ziyaret ederek, sektörün adına istek ve talepleri ilettiler

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ın yakın ilgi gösterdiği ziyaret toplantısında, Başkan Sedat Şahin, Özulaş A.Ş. ve sektör hakkında bilgi verdikten sonra, sektörün ihtiyacı olan Özel halk otobüsleri sektöründe araç değişimi sorunu ve Esnaf Kefalet Kredilerinin miktarının artırılması konusunda istek ve talepleri Bakan yardımcısı Mahmut Gürcan’a ilettiler

Özulaş A.Ş. Başkanı Sedat Şahin’in, yazılı ve sözlü olarak verdiği talepte;

 Gerek yaşadığımız pandemi süreci, gerekse malum ekonomik sıkıntılar nedeniyle Özel Halk Otobüsü satış fiyatlarındaki anormal artışlar nedeniyle kamu hizmeti yapmakta olan Özel Halk Otobüsü esnafı araçlarını yenileyemedikleri için filo her geçen yıl biraz daha yaşlandığı için hizmet ve gelir kayıpları oluşmaktadır. Ülkemiz genelinde Özel Halk Otobüslerinin yaş ortalaması 10 üzerindedir.

  1. Şu anda standart tip 12 Metre uzunluğundaki (solo) bir kent içi toplu taşıma Otobüsünün fiyatı 200 bin EURO’yu aşmış bulunmaktadır.
  2. Sektörümüzün en çok bilinen Kurumlarından İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğünün son yaptığı sıfır yaş araç alım ihalesinde en uygun teklifi araç başına 230 bin EURO ile bir firma vermiştir. Bunun TL olarak karşılığı 6.900.000,00’dir.
  3. Malumlarınız olduğu üzere ekonomik tedbirler çerçevesinde kredilere kısıtlamalar getirildiği için Özel ya da Kamu Bankalarından ihtiyacımız olan miktarda kredi kullanabilmemiz maalesef mümkün olamamaktadır. Ayrıca banka kredi faizleri, Merkez bankasının Kredi faizi kararı çerçevesinde her geçen gün biraz daha yükselmektedir.
  4. Bu şartların orta veya uzun vadede sürmesi halinde Özel Halk Otobüsü esnafı araç değiştiremeyeceği için işini durmak, vatandaşımızın da bu nedenle mağdur olması kaçınılmaz olacaktır.
  5. Belirtilen nedenlerle Esnaf Kefalet Kredisi miktarının sıfır (0) yaş araçlar için faturada yazılı bedel kadar, 1-5 yaş arası 2. El araçlar içinse 5 (BEŞ) Milyon TL’ye kadar, çıkartılmasını talep etmekteyiz.

İSTEK VE TALEPLERİN ÇALIŞMASI YAPILACAK

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, istek ve talepleri dinledikten sonra Özel Halk otobüsü sektörünün daha evvel ücretsiz taşıma gelir desteği ve vergi indirimi talepleri konusunda destek verdikleri, yeni istenen talepleri de Bakan ve yetkili birimler ile görüşerek çalışma yapacaklarını belirterek sektöre gereken desteği vermek için her zaman hazır olduklarını söyledi

Toplam 766 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : TİCARET BAKAN YARDIMCI MAHMUT GÜRCAN’A TALEPLER İLETİLDİ