İBB BAŞKAN ADAYI MURAT KURUM, HALK OTOBÜSÜ BİR MARKA OLACAK

19-03-2024

İBB BAŞKAN ADAYI MURAT KURUM, HALK OTOBÜSÜ BİR MARKA OLACAK

 İBB Başkan adayı Murat Kurum, Sancaktepe Belediyesi Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi'nde özel halk otobüsleri camiası ile sahur programında yaptığı konuşmada, bugün İstanbul’da yaklaşık 3 bin halk otobüsünün olduğunu, yüzbinlerce, milyonlarca yolcuyu taşıdığını söyledi.

BAŞKAN SEDAT ŞAHİN SEKTÖR ADINA KONUŞTU

Yoğun bir katılımın olduğu sahur Programın açılış konuşmasını sektör adına yapan Özulaş AŞ. Başkanı Sedat Şahin, sektör hakkında özet şeklinde bilgi vererek sorunları anlattı ve destek talebinde bulundu

Başkan Şahin, ÖTİS (İstanbul Özel Taşımacı İşletme Sistemi) hak edişlerinin gecikmeli ödenmesi, Yönerge ile uygulanan yüksek tutarlı maddi yaptırımlar (ceza) Araç değiştirmenin zor hale gelmesi ve mülkiye kanunu ile diğer sektörü ilgilendiren konularda çözüm konusunda destek istedi

Başkan Şahin, sorunları içeren dosyayı kendilerine verdiğini belirterek bir bir konu başlığının önemli olduğunu huzurlu, güvenli ve konforlu bir taşımacılık için sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ev sahibi olarak gündem üzerine konuşma yaptı ve otobüs sayılarının artırılmasını istedi

İstanbul ÖHO Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, mülkiyet kanunu ve araç değişimi ile ilgli konularda bilgi vererek destek talebinde bulundu

MURAT KURUM'DAN SEKTÖRE ÖNEMLİ MESAJLAR

İstanbul'daki otobüs sayısının vatandaşın mevcut talebine yetmediğini belirten Kurum, "Biz hem özel halk otobüsü emekçilerini hem de İstanbullu hemşerilerimizi 'uğraştıran değil, ulaştıran İstanbul' diyerek 31 Mart akşamı rahatlatacağız.

Biz bir yandan yeni ulaşım yatırımları yaparken bir yandan da İstanbul’un trafik sorununa dair çok önemli atılımlar atacağız." diye konuştu.

Kurum, kendisinin ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına aylarca çalıştığını vurgulayarak, "Bu konudaki tüm uzmanlarla odalarla esnaflarla istişare ettim. Zaten şimdi sizin problemlerinizi sıraladığımda esnafımız hakkında ne kadar hassas olduğumuzu hepiniz göreceksiniz." ifadelerini kullandı.

Özel halk otobüsçülerinin 40 yıldır yaşamadığınız sorunları, dertleri, çileleri son 5 yılda yaşadığının altını çizen Kurum, şöyle devam etti:

"Ücretlerinizi en az 2 ay geç aldığınızı çok biliyorum.

Çok büyük mağduriyetler yaşıyorsunuz. 2023 zammını hala alamadınız. Her bir halk otobüsümüzün 1 milyon lira alacağı var, 2 diyen de var. Alamadığınız ödemelerinizden dolayı araçlarınıza bakım yapmakta zorlanıyorsunuz. Orada yanan, bozulan otobüsler olduğu zaman mevcut CHP'li yönetimi bu sorunları görmezden geliyor.

Sen otobüsçünün hakkını ödemezsen, sen otobüsçünün orada otobüsüne bakım yapması için hak edişini ödemezsen ya bu esnaf otobüsüne nasıl bakacak, nasıl gidip bakımını, tamirini, servisini yapacak.

Emin olun sizin yaptığınız fedakarlık her şeyden öte.

HAKEDİŞLER  ÖDENECEK VE CEZALAR AFFEDİLECEK

Şu anki CHP'li yönetim sizin bu eksiklerinizle alakalı bırakın irade ortaya koymayı, sorunları görmezden geliyor. Yetmiyor bir de size boşu boşuna cezalar kesiliyor.

İETT yönetimi, ezan okunurken aracında su içip orucunu açan halk otobüsü şoförüne neden ceza keser?

Eğer kötü niyetliyseniz, eğer bu milleti sevmiyorsanız elbette kesersiniz. Hiç merak etmeyin, buradaki esnaflarımız hiç üzülmesin, 1 Nisan’dan sonra göreve gelir gelmez içeride kalan ücretlerinizi zamlı bir şekilde ödeyeceğiz.

Bu Murat Kurum sözüdür. Murat Kurum 81 ilde ne dediyse onu yapmış bir kardeşinizdir.

Murat Kurum söylüyorsa Murat Kurum yapar. Esnafımın su içtiği için boş yere kesilen cezaları gelir gelmez iptal edeceğiz."

OTOBÜS DEĞİŞİMİ KOLAYLAŞACAK

Başkan adayı Kurum, esnafın otobüslerini yenileyemediğini iyi bildiklerini kaydetti.

Toplu taşıma kanununu ve mülkiyet probleminin çözümüyle ilgili kanunu meclise kendisinin taşıdığını aktaran Kurum, "Göreve gelir gelmez devlet bankalarımızla yapacağımız protokollerle birlikte sizlere uygun kredi imkanı sağlayacağız, otobüslerimizi yenileyeceğiz.

Orada hem siz huzur içerisinde çalışacaksınız hem de İstanbullu kardeşlerimize en güzel hizmeti vereceğiz. İstanbul halk otobüsü bir marka olacak. Sizlerle el ele vereceğiz, İstanbul'a yakışmayan, İstanbul'un yollarında kalan, arıza yapan, yanan otobüs devri 31 Mart akşamı tamamen bitecek." dedi.

Kurum, şoför esnafının kalender olduğunu, dert söylemediğini ama dert dinlediğini belirterek, "Sizler İstanbulluların sorunlarını dinleyen insanlarsınız. Sizlerle yaptığımız görüşmelerde de bu sorunların çözümleri hakkında konuşuyoruz.

Konuştuğumuz herkesin ortak bir noktası var. İnsanımız bu seçimi, 31 Mart'ta İstanbul’u yeniden emin ellere teslim etmek, yeniden şahlandırmak için çok büyük bir fırsat olarak görüyor." diye konuştu.

Son 5 yılda İstanbulluların derdiyle dertlenen, o dertlere çare olmaya gayret eden bir başkanlarının olmadığının altını çizen Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

"Göreceksiniz, bu kardeşiniz, sizlerle hem dert hem de çözüm ortağı olacak, İstanbul’un dertlerine deva olacak. Esnaf dostu, emek dostu, ekmek dostu bir belediyeciliği sizlere göstermek için yine tüm hemşehrilerimiz için çalışacağız. İstanbullular, Murat Kurum’la, bu evlatlarıyla gurur duyacak. Ben inanıyorum ki İstanbullular 5 yıldır çektikleri çileyi göz önünde bulunduracaklar. Hizmetin ve eserin adresi olan AK Parti’mizi ve Cumhur İttifakı’mızı rekor bir oyla seçecekler." Dedi

YOĞUN ALKIŞ

Finans konusu, otobüs değişimi ve rapor cezalarının çözümü konusunda sözler ile yoğun bir tezahürat eşliğinde alkış alan Başkan Adayı Murat Kurum, tüm masaları da tek tek dolaşarak esnaflar ve kaptan şoförler ile hatıra fotoğrafı çektirdi

Sahur Programına, İBB Başkan Adayı Murat Kurum,TBMM İdare amiri Hasan Turan Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, AK Parti Sancaktepe İlçe Başkanı Turgay Akpınar, Özulaş Toplutaşım AŞ Başkanı Sedat Şahin,Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB )Başkan Vekili Göksal Ovacık, İBB meclis üyesi ve hukuk komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar,Özel Halk otobüsleri şirket ve kooperatif Başkanları ile çok sayıda esnaf katıldı

İBB Başkan Adayı Murat Kurum, sahur programı sonunda esnaf odası,şirket ve kooperatif Başkanları ile özel bir toplantı yaparak yapılması gerekenler konusunda bilgilendirme aldı

Toplam 228 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : İBB BAŞKAN ADAYI MURAT KURUM , HALK OTOBÜSÜ BİR MARKA OLACAK