ARAÇ KAPASİTE KULLANIMI DUYURUSU

20-04-2021

 ARAÇ KAPASİTE KULLANIMI DUYURUSU

Covit-19 Salgınının yaygınlaşması nedeniyle İstanbul Valiliği, İl Umumi Hifzıssıhha Meclisinin 14.04.2021 tarih ve 31 sayılı kararı ile toplu taşıma araçlarında seyahat esasları yeniden belirlenmiştir.

Buna göre;

  1. Hafta içi veya hafta sonu, 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altı gençlerin ve çocukların toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklanmıştır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitime devam kararı verilen sınıf seviyeleri, destekleme ve yetiştirme /takviye kurslarına katılan, 18 yaş altı gençlerimiz durumlarını belgelemeleri kaydıyla toplu taşıma araçlarını kullanabileceklerdir.
  2. Otobüs yolcu taşıma kapasiteleri, “oturma kapasitesi” karşılıklı koltuklara birer kişi ve çarpraz oturulması kaydıyla koltuk sayısının %50’si olarak sınırlanmıştır. (Art arda olan ikili koltuklarda cam tarafındaki koltuğa oturulacak, koridor tarafındaki koltuk ise boş bırakılacaktır)
  3. Otobüslerde ayakta yolcu taşıma kapasitesi ise, Trafik Ruhsatında yazılı ayakta yolcu sayısının 1/3’ü ile sınırlanmıştır. (Örneğin ayakta yolcu taşıma kapasitesi 66 ise en fazla 22 kişi alınabilecektir)
  4. Oturan ve ayakta müsaade edilen yolcu sayısının tamamlanması halinde sürücü tarafından ikazda bulunularak yolcu alınmayacaktır.
  5. İzin verilen kapasitenin dolması halinde ve sürücünün ikaz etmesine rağmen ısrarla binilmek istenmesi halinde araç hareket ettirilmeden en yakın kolluk kuvvetlerine bilgi verilecektir.
  6. Araçlara maskesiz yolcu alınmayacaktır.

Belirlenen kuralların uygulanması esnasında kuralların insan sağlığı için koyulduğu nezaket kuralları dahilinde hatırlatılacak yolcular ile asla tartışmaya ve gereksiz diyaloga girilmeyecektir.

Önemle Duyurulur

ÖZULAŞ A.Ş. YÖNETİM KURULU

Toplam 166 defa okunmuştur. Paylaş

Etiketler : ARAÇ KAPASİTE KULLANIMI DUYURUSU